Site Loader

K čemu je nám v moderní společnosti bojové umění s tradičními hodnotami? Proč se vůbec věnovat něčemu, v čem můžeme “něčeho dosáhnout” až po několika letech usilovného tréninku? Proč, když dnešní společnost spěchá a chce mít všechno hned, když má vše instatně na dosah, když se vše zrychluje a zjednodušuje. Můžeme si zaplatit za vlastní “dokonalost” a hned vzápětí se s ní chlubit ostatním. 

Jsou hodnoty, které přetrvávají. Instantní dokonalost bez úsilí pomine stejně rychle, jako odkvetou a opadají sakury. Ať už má cesta jakoukoliv podobu, umožňuje Vaší duši se rozvíjet, růst, posilovat se. Rozvíjet se lze naprosto v čemkoliv, nemusí jít nutně o budó, ale prakticky o jakoukoliv činnost. Vůbec celá naše životní pouť je takovým výstupem. A zároveň – je to jen a pouze svobodná volba člověka, jakou cestou půjde – zda pohodlnou či složitější. Ve výsledku jde pouze o to, na které z těch cest se cítíme šťastní a jsme s ní v souladu.

Nekonečně mnoho cest vede na stejný vrchol.

V bojových uměních je to jako s výstupem na horu – na vrchol lze dojít různými cestami. Vrchol v bojových umění tvoří hodnota, které lze pomocí budó dosáhnout. Na tento vrchol je však možné dojít mnoha různými cestami, tedy různými druhy bojového umění – Aikidó, Karatedó, Judó… Všechny se od sebe více či méně liší, ale vždy lze najít něco, co mají společného – a tím je ta hora, po které šplhají. 

I v rámci jednoho bojového umění lze šplhat na vrchol různými cestami. Někdo ji může absolvovat velmi rychle a přímo, jiný musí ke stejnému cíli projít mnoha zákrutami a cesta mu tak trvá déle. Ideálně bychom si přáli, abychom už na tom vrcholu byli, aby nás tam někdo co nejrychleji dopravil 🙂 Pak je ale na místě otázka: Kdo bude mít víc zkušeností a zážitků – ten, kdo se nechá na vrchol vystřelit napřímo, nebo ten, kdo si projde horu pomalu a s mnoha zákrutami nebo i slepými uličkami? 

Way to Harmony

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *