Aikidó 2021: Vliv koronavirové krize na fyzický a psychický stav cvičenců

VÝSLEDKY PRŮZKUMU NALEZNETE ZDE

V březnu roku 2020 přišla pandemická koronavirová krize a vláda postupem času uzavřela prostřednictvím nařízení naše dójó. Najednou jsme nemohli společně cvičit, stýkat se, vyměňovat si zážitky a zkušenosti, jak jsme byli zvyklí. Projekt chtěl podpořit s respektem k situaci všechny, kdo se cítili odloučeni a poskytnout tak alespoň malý prostor pro podporu, inspiraci a možná i motivaci, jak vytrvat na cestě aikidó.

Cílem průzkumu bylo zjištění vlivu současné koronavirové krize v letech 2020-2021 na cvičence japonského bojového umění aikidó. Zúčastnit se mohli cvičenci z České i Slovenské republiky. Již před příchodem pandemie se aikidó potýkalo s ubývajícím zájmem o toto bojové umění, stejně tak s klesajícím počtem aktivních cvičenců. S krizí bylo možné očekávat další úbytek členů. Jak jsme tedy v rámci komunity vnímali toto období?

Dotazník byl dostupný online na stránkách www.waytoharmony.cz a obsahoval celkem osmnáct otázek a jedno pole pro zanechání vzkazu pro ostatní. Distribuován byl prostřednictvím Facebooku a e-mailu.

Průzkumu se v průběhu března a dubna 2021 zúčastnili aikidisté z České i Slovenské republiky.

Dómo arigató gozaimashita!

Za podporu projektu děkuji:

Aikido Jigoku Dojo Praha